LOADING

Dış Cephe Giydirme

GDF İnşaat

Yapıların gerek yalıtım gerekse estetik özelliklerini düzenlemek maksadıyla gerçekleştirilen Dış Cephe Kaplama işlemleri hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızdır.

Dış cephe kaplama işlemi, yapılarda yapılacak ısı yalıtımı ile birlikte estetik bir etki kazandırırken, yalıtımın efektini de hatırı sayılır biçimde artırması nedeniyle oldukça yoğun biçimde kullanılan bir uygulamadır. Dış Cephe Kaplama ürünleri başlıca,

  • Prekast paneller
  • Alüminyum (Kompozit) Cephe
  • Cam Cephe
  • Doğal Taş Cephe
  • Granit Cephe
  • Seramik Cephe

Şeklindedir.

Siding olarak bildiğimiz Dış Cephe Kaplama uygulamalarında Pvc bazlı kaplama unsurları kullanılır, bu sebeple çok ciddi bir su yalıtım efekti elde edilmektedir. Ayrıca diğer yöntemlere göre bu yöntem daha ekonomik sayılabilmektedir. Dış Cephe Kaplama yöntemleri muhakkak ki, yalıtım sıva ve boyalarından daha yüksek fiyatlara mal olmaktadır. Ancak uzun ömürlülükleri ve yalıtımın etkisini yükseltiyor olmaları sebebiyle ciddi biçimde tercih edildiklerini de söylemek doğru olacaktır. Ayrıca Dış Cephe Kaplama uygulamaları uzun vadede bakım maliyetlerini de neredeyse ortadan kaldırmaktadır. Hangi Dış Cephe Kaplama ürününü kullanırsanız kullanın, tekrar eden boyama ve onarım ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldırmış olursunuz.
Yapıların su temasından kaynaklanan zararlarını bütünüyle ortadan kaldıran Dış Cephe Kaplama uygulamalarının hemen hepsinde havanın iç duvara doğrudan teması kesilmektedir. Bu şartlar altında duvarın geçirgenliği önemini yitirmekte ve üst yalıtımın etkinliği artmaktadır. Dış Cephe Kaplama uygulamasını anlatmak için bir canlandırma yapacak olursak;
Soğuk esen havada battaniyenize sarılmış haldeyken, rüzgarla aranıza bir levha koyduğunuzu düşünün. Rüzgar size hiç ulaşmadığında normal olarak battaniyenizin ısıtıcı etkisi artacaktır. İşte dış cephe kaplama uygulamalarının genel olarak etkisi de aynen bu şekildedir. Isı yalıtımı ile de birleştikten sonra binanızın ne kadar kolay ve ekonomik ısınacağını kolayca buradan tahmin yürüterek hesaplayabilirsiniz.

Dış Cephe Giydirme Nasıl Uygulanır?

Dış cephe kaplamasının altında bir ısı yalıtım uygulaması olmadan gerçekleşmesi alışılagelmiş bir durum olmamakla birlikte maliyeti azaltmak için kimi müteahhitler seramik kaplamaların altına yalıtım uygulamamaktadır. Bir tür mantolama olan Dış Cephe Kaplama işlemlerinde dış cephenin ısı izolasyon panelleri ile donatılması öncelikli işlemdir.
Çoğunlukla EPS paneller veya taş yünü panelleri kullanılarak yapılan ısı yalıtımı, Dış Cephe Kaplama işleminden önceki seviyedir. Dış Cephe Kaplama ürününe bağlı olarak yapılan ısı yalıtımının üzeri boş bırakılabilir. PVC ve Alüminyum materyallerin kaplaması için özel bağlantı aparatları ve dübelleri gerekli iken, granit için kesinlikle bir mekanik sistem oluşturulması gerekir. Aksi halde ağır bir taş olan granit kaplamadan ayrılıp düşebilir. Seramik ürünler ise, yalıtımın üzerine yapıştırılmaktadır.

Dış Cephe Giydirme ile Yalıtım Sağlanır mı

Dış Cephe Kaplama işleminde kaplama ve yapıştırmadan önce file sıva uygulaması yapılır. Yalıtım malzemeleri tek başlarına tutucu etkiye sahip olmadıklarından derz bandı benzeri bir ürünle yapışkan gözenekli bir biçime kavuşturulduktan sonra Dış Cephe Kaplama ürünü üzerine yapıştırılır. Esasında Dış Cephe Kaplama uygulamalarında bakım gerektirebilecek tek unsur da budur. Dış Cephe Kaplama uygulaması sırasında doğru işçilik ve materyalin kullanılmaması durumunda zaman içerisinde deformasyon kaçınılmaz olacak ve tamirat gerekebilecektir.

Kale Yapı Yalıtım olarak, önceliğimiz kalitedir. Tüm Dış Cephe Kaplama uygulamalarımızda materyal kalitesinin yanı sıra üstün nitelikli işçilik ilkelerini benimseriz. Bu kapsamda mümkün olan en estetik ve sağlam sonuçlar ortaya çıkmış olacaktır. Dış Cephe Kaplama uygulamalarımızda sizin belirleyeceğiniz estetik standartlarına ek olarak kalite sınıflandırmasını sizin için biz yapar ve sizi bu noktada yönlendiririz. Uzun ömürlü ve sorunsuz bir Dış Cephe Kaplama uygulaması elde etmeniz için tüm bilgi ve deneyimimizi kullanır ve fayda elde etmeniz için çalışırız. Bizimle tüm yapı işlemlerimiz hakkında bilgi almak için dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli ekibimiz sizlere yardımcı olmak için hizmetinizdedir.